Na KOŃcu wsi

Przytulisko konika polskiego

Przebywające w przytulisku koniki polskie mają zapewnione doskonałe warunki, zostały można powiedzieć “przywrócone naturze”, żyją w tabunie na dużej przestrzeni,mają zróżnicowany teren.

Rasa koni konik polski jest naszą rodzimą, pierwotną rasą konia, wywodzącą się od dzikich tarpanów, które nawet do początku XIX wieku, można było spotkać na obszarze dawnej Polski, Litwy i Prus. Tarpany zostały wyłapane i rozdane miejscowym chłopom, którzy zaczęli je kojarzyć ze zwykłymi końmi. W 1936 roku profesor Tadeusz Vetulani, badacz koni prymitywnych, rozpoczął eksperyment mający udowodnić, że koniki polskie pochodzą od leśnych tarpanów. W tym celu grupę koników umieścił w rezerwacie leśnym w Białowieży. Niestety po śmierci profesora doświadczenie przerwano. Dopiero w 1955 roku w Popielnie podjęto decyzję o wznowieniu eksperymentu i hodowla koników jest tam prowadzona do dzisiaj w systemie stajennym i rezerwatowym.

Dziękujemy!

Z góry dziękujemy wszystkim osobom wspierającym nasze koniki polskie mieszkające w Przytulisku Konika Polskiego!
Dzięki Wam możemy naprawiać koniom ogrodzenia, kupować siano i marchewki, opłacać wizyty specjalistów.

Jak można nas wspierać?

Więcej informacji znajdziecie Państwo na fb – Przytulisko Konika Polskiego Na Końcu wsi, a wkrótce na naszej oddzielnej stronie.

Dziękujemy!